Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > licencja na przewóz rzeczy lub osób > Certyfikat kompetencji zawodowych. Co to jest?

Certyfikat kompetencji zawodowych. Co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych dla przewoźnika drogowego?

Posiadanie firmy transportowej bądź spedycyjnej to ogromna odpowiedzialność. Jednak rozpoczęcie działalności w tym zakresie wymaga, posiadania odpowiednich certyfikatów, potwierdzających posiadane kompetencje zawodowe. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy wyjaśnić m.in., czym jest certyfikat oraz jak go uzyskać.

Certyfikat Kompetencji Zawodowych to dokument potwierdzający nie tylko kwalifikację, ale także wiedzę i umiejętności, niezbędne do prowadzenia przedsiębiorstwa w branży transportu drogowego. Posiadanie tego certyfikatu jest jednym z najważniejszych warunków umożliwiających uzyskanie licencji na prowadzenie przedsiębiorstwa przewozowego.

Kto powinien go posiadać i do czego jest wymagany?

Większość osób uważa, iż certyfikat ten powinien posiadać każdy kierowca zajmujący się przewozem rzeczy bądź osób. Niestety nie jest to prawda. Obowiązek posiadania certyfikatu nie spoczywa na kierowcy, ale tylko i wyłącznie na przewoźniku, czyli osobie zarządzającej firmą. Bez ukończenia egzaminu w Instytucie Transportu Samochodowego z wynikiem pozytywnym, potwierdzonym otrzymanym Certyfikatem Kompetencji Zawodowych, właściciel firmy nie może prowadzić działalności, jako przewoźnik drogowy. Certyfikat ten powinni także posiadać pracownicy, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków podejmują decyzje związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa transportowego, tj. osoby zawierające umowy dot. organizacji przewozów czy też zakupu środków trwałych, ale też osoby uczestniczące w podejmowaniu decyzji w zakresie zatrudniania i zwalniania kierowców lub innych pracowników.

Należy jednak wspomnieć, że zgodnie z ustawą o transporcie drogowym, istnieje możliwość zwolnienia przedsiębiorcy z posiadania certyfikatu. Z wymagań tych zwolnieni są przewoźnicy zajmujący się transportem drogowym, którzy:

  • przewożą nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – w przypadku niezarobkowego przewozu,
  • posiadają pojazd lub zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy,
  • świadczą usługi transportu sanitarnego oraz w zakresie ratownictwa medycznego.

Jeszcze nie tak dawno, Certyfikat Kompetencji Zawodowych był podzielony na cztery kategorie:

  • krajowy transport drogowy osób,
  • międzynarodowy transport drogowy osób,
  • krajowy transport drogowy rzeczy,
  • międzynarodowy transport drogowy rzeczy.

Obecnie wszystkie cztery kategorie zostały zastąpione jednym rodzajem – Certyfikatem Unijnym/Wspólnotowym. Jeśli posiadają Państwo Certyfikat, wydany przed 4 grudnia 2011 roku, to warto zgłosić się do Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie i złożyć wniosek o jego wymianę, na nowy Certyfikat Wspólnotowy.

W jaki sposób uzyskać certyfikat?

Aby uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego, należy zdać egzamin państwowy. Jedynym uprawnionym organem do jego wydania jest Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Osoby decydujące się na udział w egzaminie muszą wziąć udział w jego dwóch częściach – teoretycznej oraz problemowej. Test wymaga od kursantów odpowiedniej wiedzy z zakresu transportu drogowego, prawa oraz zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Aby zaliczyć egzamin z oceną pozytywną, warto wcześniej zapisać się na kurs przygotowujący do egzaminu, który pozwoli w efektywniejszy i szybszy sposób przyswoić wymaganą wiedzę.

Co warto wiedzieć o egzaminie?

Jak już wspomniano, egzamin obejmuje dwie części pisemne:

  • część pierwsza, teoretyczna obejmuje 64 pytania testowe wielokrotnego wyboru, z czterema możliwymi odpowiedziami. Za każdą prawidłową odpowiedź uzyskuje się 1 punkt,
  • część druga problemowa obejmuje zadanie składające się z dwóch zagadnień – praktycznych przykładów do rozwiązania. Warto wiedzieć, że jedno zagadnienie zawsze dotyczy znajomości czasu pracy kierowców. W zależności od udzielonej odpowiedzi można uzyskać od 0 do 4 punktów. Każda ocena ma swoją wagę równą 4 – za tą część egzaminu można również uzyskać maksymalnie 64 punkty.

Każda część egzaminu trwa dwie godziny. Aby ukończyć test i zadanie egzaminacyjne z wynikiem pozytywnym, z każdej części należy uzyskać, co najmniej 50% możliwych do otrzymania punktów. Natomiast, aby ukończyć egzamin z wynikiem pozytywnym konieczne jest uzyskanie, co najmniej 60% ogólnej liczby punktów, z dwóch części egzaminu. Jeśli ukończą Państwo egzamin z wynikiem pozytywnym, to certyfikat, od ITS otrzymają Państwo drogą pocztową, w terminie 28 dni od daty egzaminu.

Czy jest możliwość zwolnienia z części egzaminu?

Nie ma już możliwości zwolnienia z drugiej części egzaminu osób, które mogą wylegitymować się pięcioletnią praktyką zawodową. Możliwe jest jedynie zwolnienie z egzaminu pisemnego osób, posiadających dyplom ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia bądź świadectwa ukończenia studiów podyplomowych, których program obejmuje wszystkie zagadnienia wskazane w załączniku nr 1 Rozporządzenia WE nr 1071/2009. Jeśli ukończone przez Państwa studia, obejmują jedynie część zagadnień wymienionych we wskazanym załączniku, możliwe jest zwolnienie jedynie z tych zagadnień, które mieli Państwo na studiach. Konieczne jest jednak udokumentowanie posiadanego wykształcenia.

Gdzie odbywają się egzaminy?

Egzaminy odbywają się w wielu miastach w Polsce – aczkolwiek wybranych przez ITS m.in. w Warszawie, Katowicach czy też Poznaniu. Po złożeniu w Instytucie wniosku o wydanie certyfikatu, zostanie wysłane pisemnie zawiadomieni o terminie, miejscu i zakresie egzaminu. W zawiadomieniu zostaną przesłane informacje o uzyskanych zwolnieniach z egzaminu pisemnego – oczywiście tylko w sytuacji, gdy o takie zwolnienia został złożony wniosek.

Jaki jest koszt egzaminu?

Chcąc przystąpić do egzaminu w ITS należy uiścić opłatę:
500 zł za egzamin,
300 zł za wydanie certyfikatu
na wskazany rachunek bankowy.

Szkolenie na certyfikat kompetencji zawodowych dla przewoźnika drogowego

Zapraszamy na szkolenie przygotowujące do egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych dla przewoźnika drogowego. Szkolenie organizujemy zawsze na początku każdego miesiąca. Skontaktuj się z nam, a udzielimy dokładnych informacji odnośnie szkolenia i egzaminu oraz licencji transportowej. Kontakt

Masz pytania, napisz do nas lub umieść wpis w komentarzach pod artykułem.

0 0 votes
Article Rating
guest
12 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok temu

Witam,
Posiadam certyfikat kompetencji zawodowych otrzymany w roku 2010. Obecnie mieszkam w Niemczech gdzie nie chcą mi go uwierzytelnić ponieważ wpisana jest stara dyrektywa 96/26/WE a nie (WE) 1071/2009.
Gdzie mogę pobrać wniosek o otrzymanie nowego certyfikatu?

Sylwester
Sylwester
1 rok temu

Dzień doby. Posiadam certyfikat kompetencji zawodowych na kraj, a chciałbym uzyskać licencję międzynarodową. Co powinienem zrobić, aby uzyskać certyfikat międzynarodowy?

Arek
Arek
1 rok temu

Witam. Ile traw kurs przed egzaminem na certyfikat kompetencji zawodowych? Czy kurs jest obowiązkowy? Czy można być zwolnionym z uczęszczania na kurs?

Sara
Sara
1 rok temu

Witam,
Mój tata chciałby założyć firmę transportową, którą będę zarządzać. Czy wystarczy że to ja będę mieć certyfikat czy on również musi go posiadać?

Dawid
Dawid
11 miesięcy temu

Dzień dobry ,
jak długo jest ważny taki certyfikat ? Co ile trzeba go odnawiać.
Pozdrawiam

Paweł
Paweł
10 miesięcy temu

Dzień dobry,
Czy istenieje ograniczenie ilościowe aut pod certyfikatem? W firmie mam 47 samochodów pow 3,5t

warto sprawdzićPowiązane usługi

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika

Szkolenie na Certyfikat Kompetencji Zawodowych w zakresie przewozu rzeczy z rozszerzeniem o przewóz osób Certyfikat Kompetencji Zawodowych to dokument niezbędny dla każdego...

Licencja na transport

Zastanawiasz się jak uzyskać licencję transportową? Dobrze trafiłeś, pomożemy Ci w tym! Chcesz założyć firmę transportową i nie wiesz jakich dokumentów będziesz...

Licencja transportowa – doradztwo

Licencja transportowa Pomoc w procedurze uzyskania licencji transportowej oraz innych dokumentów związanych z założeniem firmy transportowej. Chcesz założyć firmę transportową i nie...

Abc Szkolenia

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

Copyright © ABC Szkolenia | 2022